Atlikę auditą, rengiame ne tik išsamias ataskaitas su išvadomis, bet ir rekomendacijas – konkrečius pasiūlymus, kaip pastebėti trūkumai galėtų būti pašalinti. Nuo tinkamai suformuluotų ir įgyvendintų rekomendacijų priklauso audito poveikis.
AUTORĖ
Laura Stračinskienė
Planavimo ir poveikio departamento vadovė
el. p. [email protected]
Pateikę rekomendacijas audituotoms organizacijoms, stebime, ar siūlomos priemonės yra realiai įgyvendinamos ir kokią naudą atneša visuomenei. Šiuo metu stebime daugiau nei 100 reikšmingų rekomendacijų suformuluotų atlikus 66 valstybinius auditus. Jos apima beveik visas viešojo valdymo sritis: aplinkos, energetikos, sveikatos, teisingumo ir kitas.
Kiekvienais metais kovą ir rugsėjį parengiame išsamią rekomendacijų įgyvendinimo ataskaitą, kuri apibendrina pažangą ir išryškina likusius iššūkius. Ką tik paviešinome pastarojo pusmečio rekomendacijų įgyvendinimo ataskaitą.
Džiugu, kad, įgyvendinus valstybinių auditų rekomendacijas, beveik visose viešojo sektoriaus srityje stebimi teigiami pokyčiai: daugiausia jų įvyko sveikatos apsaugos, susisiekimo, teisingumo, sveikatos apsaugos srityse.
- Pradėjo vieno langelio principu veikti platforma, skirta stiprinti sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos.
- Priimti sprendimai, kurie turėtų spręsti priklausomybės ligų gydymo paslaugų prieinamumą – daugiau paslaugų visuose Lietuvos regionuose, mažesnės eilės, ankstyvoji diagnostika.
- Patobulinus antstolių ir notarų veiklos priežiūrą, sumažėjo šioje veikloje klaidų, o nustatyti trūkumai pašalinami nustatytu laiku.
Tačiau yra dar neįgyvendintų rekomendacijų, kurių įgyvendinimas reikšmingai prisidėtų prie teigiamo pokyčio viešajame sektoriuje.
- Nemažėja valstybės biudžeto pinigų naudojimas už suteiktas Registrų centro tvarkomų valstybės informacinėse sistemose duomenų teikimo paslaugas.
- Nėra aišku kiek ir kokio valstybės nekilnojamojo turto reikia ilgalaikėje perspektyvoje.
- Vis dar laukiama gydymo įstaigų pasirengimo veikti ekstremaliųjų situacijų metu.
Prireikia ne vienerių metų, kad galėtume pamatyti auditų atneštą naudą visuomenei. Tai lėtas procesas, tačiau tik sistemingai įgyvendinant rekomendacijas galima užtikrinti ilgalaikį ir efektyvų pokytį.