2025-04-10
Valstybės kontrolė įvertino, ar konsolidavus keturias nacionalines plėtros įstaigas efektyviai valdoma valstybės teikiama parama
- Beveik pusė (14 iš 30) Valstybės kontrolės vertintų valstybės paramos verslui finansinių priemonių (paskolų, garantijų, rizikos kapitalo investicijų) nepagrįstos taip, kad būtų galima įsitikinti, ar jos tinkamai padengs rinkos trūkumą. Be to, nė vienoje iš vertintų priemonių nematuotas planuojamų taikyti subsidijų ir dotacijų galimas poveikis planuojamoms finansinėms priemonėms, tad gali būti neužtikrinamas rezultatyvus jų įgyvendinimas.
- Valstybės teikiamas finansines priemones valdančiai UAB ILTE suteikus nacionalinio plėtros banko statusą, tobulintina nepriklausoma skatinamojo finansavimo veiklos riziką ribojanti priežiūra, kad būtų užtikrinta, jog veikla būtų vykdoma pagal valstybei priimtiną riziką.
- 60 proc. finansinėms priemonėms skirto finansavimo, dar neišmokėto galutiniams naudos gavėjams, yra investuota į terminuotus indėlius ir vertybinius popierius, kaip leidžia teisės aktai..
Finansinės priemonės (paskolos, garantijos, rizikos kapitalo investicijos) teikiant valstybės paramą valdomos iš dalies efektyviai, nes reikia tobulinti šių priemonių poreikio ir poveikio vertinimus, vertinti jau taikomų ar planuojamų taikyti subsidijų ir dotacijų galimą poveikį planuojamoms finansinėms priemonėms; tobulinti nepriklausomą nacionalinio plėtros banko veiklos riziką ribojančią priežiūrą; užtikrinti, kad laukiant projektų įvertinimo ir pervedimo galutiniam gavėjui esantys laikinai laisvi pinigai būtų panaudojami kitoms finansinėms priemonėms ar valstybės veikloms. Tai rodo Valstybės kontrolės atlikto finansinių priemonių taikymo teikiant valstybės paramą audito rezultatai.
Siekiant užtikrinti bendrą finansavimo strategiją ir efektyvesnį išteklių panaudojimą, 2023 m. finansines priemones teikusios keturios nacionalinės plėtros įstaigos buvo konsoliduotos į vieną, UAB ILTE, kuriai buvo suteiktas nacionalinio plėtros banko statusas ir kuri 2024 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje valdė 114 finansinių priemonių, kurioms skirtas finansavimas siekė 5,95 mlrd. Eur.
Audito metu įvertinus 10 fondų fondų buvo nustatyta, kad 988 mln. Eur iš 1,7 mlrd. Eur (arba 60 proc.) šiems fondų fondams skirto finansavimo investuota į terminuotus indėlius ir vertybinius popierius, kaip daryti leidžia teisės aktai. Galimybė investuoti laikinai laisvus pinigus atsiranda, kai priemonių finansavimas gaunamas anksčiau, nei sudaromos sutartys su pareiškėjais.
„Paraiškų ir projektų vertinimo procesai vyksta pernelyg lėtai. Vienas charakteringiausių pavyzdžių – paskolos „Milijardas verslui“. Per 11 šios priemonės veikimo mėnesių buvo pasirašytos tik 5 sutartys, kurių suma sudaro 69,3 mln. Eur. Itin ilgai vertinant paraiškas, parama gali būti suteikta per vėlai“, – teigia valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.
Valstybės kontrolė pažymi, kad tobulintinas finansinių priemonių planavimas, jų įgyvendinimo stebėsena ir poveikio vertinimas. Beveik pusė (14 iš 30) Valstybės kontrolės vertintų valstybės paramos verslui finansinių priemonių buvo nepakankamai pagrįstos, todėl finansinės priemonės gali būti kuriamos neatsižvelgiant į realias rinkos sąlygas, o jų poveikis tikslinėms grupėms gali būti ribotas. Be to, nei vienoje iš vertintų priemonių, neįvertintas planuojamų taikyti subsidijų ir dotacijų poveikis planuojamoms finansinėms priemonėms, tad gali būti neužtikrintas finansinių priemonių taikymo tikslingumas.
Valstybės kontrolės auditas atskleidė, kad plėtojant UAB ILTE skatinamąjį finansavimą tobulintina ir nepriklausoma skatinamojo finansavimo veiklos riziką ribojanti priežiūra. Tokia priežiūra vykdoma analogiškai veikiančiose organizacijose Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Vykdant nepakankamą nepriklausomą priežiūrą gali būti neužtikrinamas tinkamas UAB ILTE skatinamojo finansavimo prisiimamų rizikų valdymas.
Audito ataskaitoje pažymima, kad nacionalinių plėtros įstaigų konsolidavimas sudaro sąlygas didinti prioritetinių veiklos sričių finansavimą, didinti finansavimo apimtį ir prieinamumą. Plečiant UAB ILTE veiklą, numatoma siekti ją finansuoti nuosavais pinigais iš įmonės balanso, pritraukiant daugiau privačių investicijų vykdant paskolų sekiuritizaciją. Įgyvendinus Valstybės kontrolės rekomendacijas bus tobulinamas nepriklausomos UAB ILTE veiklos riziką ribojančių vidaus valdymo ir kontrolės priemonių ir reikalavimų laikymosi priežiūros atlikimas. Taip pat siekiant efektyvesnio valstybės biudžeto pinigų panaudojimo turėtų būti sutvarkyta teisinė bazė, sudaranti sąlygas priimti sprendimams dėl laikinai laisvų pinigų panaudojimo kitoms finansinėms priemonėms.
Valstybinio audito ataskaita: Finansinių priemonių (paskolų, garantijų, rizikos kapitalo investicijų) taikymas teikiant valstybės paramą
Komentarams:
Regina Lakačauskaitė-Kaminskienė,
Komunikacijos departamento išorinės komunikacijos specialistė,
mob. +370 608 93 487, el. p. [email protected]