Slapukų informacija
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Veiklos auditas

Kibernetinio saugumo užtikrinimas

2022 m. spalio 27 d.

2022-10-27

Baigiantis Europos kibernetinio saugumo mėnesiui, Valstybės kontrolė ragina tobulinti kibernetinio saugumo užtikrinimo sistemą

Iliustracija pranešimui spaudai Baigiantis Europos kibernetinio saugumo mėnesiui, Valstybės kontrolė ragina tobulinti kibernetinio saugumo užtikrinimo sistemąNacionalinio kibernetinio saugumo centro duomenimis, 2019–2021 m. buvo registruoti 11 659 kibernetiniai incidentai. Dėl didelio šių incidentų skaičiaus, jų modernėjimo ir galimų rizikų patirti reikšmingus kibernetinių atakų ir incidentų padarinius, vis svarbiau užtikrinti kibernetinį saugumą nacionaliniu lygmeniu, apsaugoti ypatingos svarbos informacinę infrastruktūrą ir valstybės informacinių išteklių elektroninę informaciją. Siekdama įvertinti, ar užtikrinamas kibernetinis saugumas Lietuvoje, Valstybės kontrolė atliko auditą „Kibernetinio saugumo užtikrinimas“ ir rekomendavo tobulinti šio saugumo užtikrinimo sistemą.

„Dėl augančios kibernetinių ir hibridinių atakų grėsmės ypatingos svarbos informacinė infrastruktūra ir elektroninė informacija turi būti saugoma itin atsakingai. Lietuva yra šeštoje vietoje tarp pasaulio valstybių pagal 2021 m. Jungtinių Tautų Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos paskelbtą kibernetinio saugumo indeksą. Rezultatas nuteikia palyginti optimistiškai, vis dėlto mūsų atlikto audito išvados rodo, kad galime ir privalome patobulinti šalies kibernetinio saugumo užtikrinimo sistemą“, – teigė Informacinių technologijų audito departamento vadovas Markas Marcinkevičius.

Auditoriai pabrėžia, kad nacionaliniu lygiu turėtų būti kompleksiškiau stebimos ir analizuojamos kibernetinio saugumo rizikos, skaitmenizuotas saugumo reikalavimų atitikties vertinimas ir stebėsena, o teisės aktuose išdėstyti reikalavimai kibernetiniam saugumui ir elektroninės informacijos saugai užtikrinti turėtų būti nuoseklūs.

Vykdomos kibernetinio saugumo pratybos, mokymai ir konsultacijos prisideda prie kibernetinio atsparumo didinimo, tačiau jų dar nepakanka siekiant stiprinti institucijų gebėjimus suvaldyti kibernetinius incidentus. Pavyzdžiui, per tris pastaruosius metus apie trečdalį kibernetinio saugumo subjektų nė karto nedalyvavo kibernetinio saugumo pratybose, pusė jų – kibernetinio saugumo mokymuose, o kas ketvirtas kibernetinio saugumo subjektas neturi kibernetinių incidentų valdymo plano. Kibernetinio saugumo subjektai neįsitikina savo valdomos informacijos saugumo valdymo sistemos faktine būkle: 2019–2021 m. beveik pusė (45 proc.) valstybės informacinių išteklių valdytojų ir (arba) tvarkytojų nė karto neatliko informacinių technologijų (IT) saugos atitikties vertinimo ir daugiau nei trečdalis (38 proc.) jų neatliko kibernetinio saugumo rizikų vertinimo.

Valstybės kontrolė Krašto apsaugos ministerijai, organizuojančiai ir koordinuojančiai kibernetinio saugumo politikos įgyvendinimą, pateikė rekomendacijas, kurias įgyvendinus nacionaliniu lygiu būtų efektyviau valdomos IT saugumo rizikos, būtų sudarytos sąlygos skaitmenizuotai vykdyti kibernetinio saugumo ir IT saugos atitikties vertinimą ir stebėseną. Pavyzdžiui, sudarius ir kasmet atnaujinant nacionalinį kibernetinio saugumo rizikos profilį, būtų ne tik identifikuotos rizikos, bet ir periodiškai vertinamas jų potencialus poveikis, numatomos rizikos suvaldymo priemonės, taip užtikrinant atsparumą kibernetinėms grėsmėms. Įgyvendinus kitas Valstybės kontrolės rekomendacijas būtų užtikrintas sklandesnis komunikavimas apie kibernetinius incidentus, sustiprintos kibernetinio saugumo subjektų kompetencijos, patvirtintas tipinis detalus šių incidentų valdymo planas.

  
Valstybinio audito ataskaita: Kibernetinio saugumo užtikrinimas


Komentarams: 
Markas Marcinkevičius,
Informacinių technologijų audito departamento vadovas,
mob. 8 608 91 673, el. p. [email protected]

Iliustracija pranešimui spaudai Baigiantis Europos kibernetinio saugumo mėnesiui, Valstybės kontrolė ragina tobulinti kibernetinio saugumo užtikrinimo sistemą